mod_eprivacy

baner strony

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II

 w Grębocinie

Wieczór Trzech Króli

Już po raz trzeci w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Teresy od dzieciątka Jezus oraz w Szkole Podstawowej w Grębocinie został zorganizowany Orszak Trzech Króli z towarzyszącym mu przedstawieniem. Za każdym razem uroczystość miała inny charakter. Narratorami historii opowiedzianej w pierwszym orszaku były zwierzęta, a do żłóbka małego Jezuska przybyli wówczas przedstawiciele różnych profesji będący członkami lokalnej społeczności. W kolejnym orszaku mogliśmy snuć refleksję na temat współczesnych problemów w świecie przesyconym pop kulturą i mediami, w którym możni i znani, ale także zwykli ludzie zapominają o wartościach. W tym roku motywem przewodnim orszaku była tradycja. Pierwsza część przedstawienia odbyła się w kościele, gdzie uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie historię wędrówki Marii i Józefa w poszukiwaniu schronienia przed narodzeniem Jezusa. Po tradycyjnym pokłonie, który oddali dzieciątku Trzej Królowie, mędrcy ze wschodu, orszak złożony z aktorów oraz pozostałych parafian ruszył uliczkami Grębocina do hali sportowej Szkoły Podstawowej, gdzie odbyła się druga część przedstawienia. W tej odsłonie, autorzy zaproponowali uczestnikom orszaku udział w rodzinnej kolacji przepełnionej wspomnieniami z historii naszego kraju i święta Trzech Króli. Przedstawienie poruszyło tematy szczególnie ważne w roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości, przypomniało też najznakomitsze postaci, które zapisały się w kartach historii naszego kraju. Nie zabrakło ciekawych informacji o tradycjach świętowania i kolędowania. Jako aktorzy wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych, nauczyciele oraz rodzice i przedstawiciele władz gminnych. Orszak Trzech Króli zgromadził spory tłum uczestników, całe rodziny w koronach, ze śpiewnikami, flagami i pochodniami wspólnie wzięły udział w przemarszu i inscenizacji. Przedsięwzięcie w takiej formie było możliwe do zorganizowania dzięki współpracy Szkoły Podstawowej w Grębocinie z proboszczem miejscowej parafii, księdzem Dariuszem Aniołkowskim, który zawsze wspiera inicjatywy sprzyjające integracji społeczności lokalnej i kultywujące tradycje. Tym razem dzięki księdzu proboszczowi wszyscy młodzi artyści otrzymali także słodkości w podziękowaniu za udział w przedstawieniu. Inscenizację zwieńczyły Panie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grębocinie Aleksandra Lisiecka oraz Iwona Bartczak, deklamując piękny tekst autorstwa Wandy Chotomskiej „To już pora na wigilię”.
Autorkami scenariusza do wszystkich dotychczasowych orszakowych przedstawień, a także organizatorkami całego przedsięwzięcia są trzy przyjaciółki, które połączyła wspólna praca i pasja. Pani Magdalena Kuster, nauczyciel przedmiotów artystycznych oraz Pani Aneta Furmańska, nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Grębocinie oraz Pani Joanna Ardanowska, rodzic, a jednocześnie były pracownik szkoły, a obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym i mieszkanka Grębocina. Oto pełna obsada:
Gospodarze – Wójt Marek Olszewski, Przewodnicząca Rady Gminy Hanna Anzel, Państwo Stanisława i Roman Biccy, Pani Małgorzata Dąbrowska,
Maria – Jadwiga Iżemska,
Józef – Karol Waszewski,
Trzej Królowie – Jakub Rochniński, Miłosz Wojtowicz, Mikołaj Łowkiel
Anioły – Agata Szałkowska, Adrianna Sokulska, chór szkolny
Pasterze – Mikołaj Widliński, Marek Skreczko, Hubert Olszewski, Bartosz Miszałkowski, Stanisław Osowski
Owieczki – Zuzanna Ardanowska i Hanna Furmańska
Matka – Klaudia Machnowicz,
Ojciec – Tymoteusz Marcinkowski,
Syn – Ruben Gołębiewski,
Babcia – Aleksandra Stępniewska,
Dziadek – Jakub Piankowski,
Pani Helenka – Natalia Gołębiewska,
Pan Zenek – Jakub Szydłowski,
Nauczyciel historii – Piotr Szyjkowski